Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania jednostek oświaty w okresie epidemii
w szczególności dotyczące pracy nauczycieli oraz konkursów na dyrektorów szkół oraz placówek
Podstawa:
Przypomnijmy, że od 11 marca 2020 r. funkcjonowało rozporządzenie MEN z dnia 11.03.2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 410) w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – wydane na podstawie art.30b PrOśw.
Niniejsze rozporządzenie wprowadziło czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie od dnia 12 marca 2020 r. do dnia 25 marca 2020 r.
25 marca 2020 r. weszło w życie kolejne rozporządzenie MEN z dnia 20.03.2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) – wydane na podstawie art. 30c PrOśw.
Celem rozporządzenia było wprowadzenie szczególnych rozwiązań prawnych na czas ograniczonego funkcjonowania jednostek oświaty w związku ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Równocześnie wydłużając okres „kształcenia na odległość” od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r.
W dniu 9 kwietnia 2020 r., weszło w życie następne Rozporządzenie MEN z dnia 9.10.2020 r. (Dz. U z 2020 r., poz. 642) zmieniające rozporządzenie z dnia 11.03.2020 r.– wydane na podstawie art. 30b PrOśw. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie ponownie wydłużyło okres ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświat od 10 kwietnia 2020 r., do dnia 26 kwietnia 2020 r.
Praca nauczycieli
W okresie czasowego zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ograniczony jest obowiązek świadczenia pracy przez nauczycieli na terenie szkoły, z wyłączeniem przypadków gdy jest to niezbędne do realizowania zajęć z uczniami zdalnie lub w inny sposób, lub gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania szkoły.
Zasady rozliczania w ramach czasu pracy nauczycieli zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia
Nauczyciele realizują zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształceniaw ramach obowiązującego ich dotychczas tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz. Po przekroczeniu tego wymiaru zajęcia te będą mogły być realizowane w ramach godzin ponadwymiarowych.
Zadaniem dyrektora szkoły będzie określenie zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia..
Prawidłowe określenie zasad zaliczania, przekłada się na ocenę prawidłowości wypłacenia wynagrodzenia nauczycielom pracującym na odległość w okresie zawieszenia zajęć.
Nauczyciele realizujący zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia, otrzymują wynagrodzenie za pracę w składnikach i wysokości wynikających z ich uprawnień. Za zajęcia zrealizowane powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciel otrzymuje również wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Jeżeli natomiast z przyczyny leżącej po stronie pracodawcy w określonym czasie niektórzy nauczyciele nie będą świadczyli pracy, zastosowanie ma art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania.
Zatem w okresie, w którym nauczyciele nie będą świadczyli pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, lecz będą pozostawali w gotowości do pracy, zachowują prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości wynikającej z ich osobistego zaszeregowania oraz dodatku funkcyjnego.
Rada pedagogiczna może podejmować decyzję zdalnie
Rady pedagogiczne w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek mogą podejmować decyzje zdalnie, za pomocą różnych środków komunikacji elektronicznej.
W przypadku kolegialnych organów jednostek systemu oświaty możliwa jest praca w trybie obiegowym. Z zaznaczeniem, że wszystkie podjęte decyzje muszą być utrwalone w formie protokołu, adnotacji lub w inny sposób.
Rozwiązania te pozwolą na realizację kompetencji rady pedagogicznej np.:
- w zakresie opiniowania organizacji pracy szkoły lub placówki, czy
- uchwalania zmian statutu bez obecności nauczycieli w szkole.
Stworzono również możliwość wykorzystania środków komunikacji elektronicznej w podejmowanych przez dyrektora czynnościach związanych z przygotowaniem arkuszy organizacji szkoły.
Zmiany w konkursach na dyrektora szkoły czy placówki
W czasie zawieszenia zajęć w szkołach i placówkach organy prowadzące nie mogą ogłaszać i przeprowadzać konkursów na dyrektora tych jednostek.
W przypadku gdy zostały one ogłoszone przed 26 marca 2020 r. i nie zostały zakończone, organy prowadzące mają obowiązek unieważnić te postępowania. Do kandydatów wyłonionego konkursu przeprowadzonego przed 26.3.2020 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
Gdy istnieje konieczność obsadzenia stanowiska dyrektora jednostki, organ prowadzący ma powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora wicedyrektorowi, a gdy nie ma wicedyrektora – nauczycielowi zatrudnionemu w tej jednostce na okres do 31 sierpnia 2020 r.
W przypadku powierzenia przed 26.3.2020 r. wicedyrektorowi, a w jednostce oświaty, w której nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej jednostki, pełnienia obowiązków dyrektora jednostki, organ prowadzący może przedłużyć powierzenie pełnienia tych obowiązków, jednak nie dłużej niż do 31.8.2020 r. W tym przypadku łączny okres pełnienia obowiązków dyrektora jednostki nie może być dłuższy niż 10 miesięcy.
W ostatniej nowelizacji Minister Edukacji również zdecydował, że nie będą obecnie przeprowadzane konkursy na dyrektorów. Wprowadzone zostało rozwiązanie pozwalające na przedłużenie powierzonego stanowiska dyrektora jednostki systemu oświaty, wicedyrektora lub innej osoby – o jeden rok szkolny, tj. do 31 sierpnia 2021 r. W przypadku nowej jednostki systemu oświaty dyrektora można powołać na rok bez konieczności przeprowadzania konkursu.
Autor:
Krystian Ćwiertnia
Aneta Kruk