Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Tarcza Antykryzysowa 2.0. – co nowego?
17 kwietnia 2020 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wdrażającą w życie tzw. Tarczę Antykryzysową 2.0. Stanowi ona uzupełnienie i rozszerzenie obowiązujących już przepisów związanych przede wszystkim ze zwolnieniem od opłacenia składek ZUS a także świadczeniem postojowym.
Składki ZUS – zwolnienie nie tylko do 9 pracowników
Rozszerzono zwolnienie ze składek na płatników składek zatrudniających od 10 do 49 osób objętych ubezpieczeniami społecznymi. Zwolnienie będzie przysługiwało w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek za miesiące marzec-maj 2020 r.
Zwolnienie ze składek rozszerzono także na wszystkich płatników składek będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników, jeżeli były płatnikami przed dniem 1 kwietnia 2020 r. Zwolnienie będzie przysługiwało w wysokości kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek za miesiące marzec-maj 2020 r.
Doprecyzowano również przepisy w zakresie obliczania limitu ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczeń, który to limit ogranicza możliwość skorzystania ze zwolnienia ze składek – do tego limitu nie będą wliczani pracownicy młodociani.
Zmieniony został również termin graniczny rejestracji w ZUS – z 1 lutego na 1 kwietnia 2020 r.
W związku z tym przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność po 1 lutego 2020 r., a znajdują się w trudnej sytuacji, na podstawie niniejszej ustawy będą mogli skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS.
Tarcza 2.0. wprowadza dodatkowo zwolnienie z opłacania odsetek od należności z tytułu składek należnych za okres przypadający po dniu 31 grudnia 2019 r.
Ponadto uregulowana została sytuacja, w której przedsiębiorca mimo zwolnienia opłacił składki. Wprowadzono możliwość zwolnienia składki za marzec pomimo jej opłacenia. ZUS został zobligowany w takim przypadku do dokonania korekty danych.
Świadczenie postojowe – już nie jednorazowo
Rozszerzona tarcza antykryzysowa przewiduje możliwość ponownego przyznania świadczenia postojowego – nie więcej niż trzykrotnie. Co ważne, Rada Ministrów w drodze rozporządzenia będzie mogła zdecydować o kolejnych wypłatach.
Świadczenie postojowe skierowane jest do wszystkich prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, zarówno prowadzących ją jednoosobowo i zatrudniających pracowników, jak i osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – jeśli spełniają określone warunki. Ponowne przyznanie świadczenia postojowego będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty po raz pierwszy tego świadczenia. Warunek to wykazanie w oświadczeniu, że sytuacja materialna się nie poprawiła.
Brak limitu przychodów dla przedsiębiorców
Ustawa znosi również warunek osiągnięcia przez przedsiębiorców przychodu poniżej 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (obecnie jest to kwota 15 595,74 zł).
Zmiana ta jest motywowana tym, że wielu przedsiębiorców osiąga przychody powyżej tej kwoty przy jednoczesnych bardzo wysokich kosztach uzyskania przychodów.
Nowe rozwiązania, o których mowa wyżej weszły w życie z dniem 18 kwietnia 2020 r.