Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Powrót do szkół – kto, kiedy i na jakich warunkach?
25 maja 2020 r., to dzień w którym częściowo powracają zajęcia w polskich szkołach. Częściowo, dlatego, że wyłącznie dla uczniów klas I-III szkół podstawowych i to tylko tych, których rodzice zdecydują o posłaniu do szkoły, a także dlatego, że docelowo mają być to zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, a jedynie z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych.
O sposobie sprawowania opieki oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych ma zadecydować dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę ilość dzieci przebywających w szkole, warunki epidemiczne panujące na terenie gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Zajęcia wynikające z realizacji podstawy programowej w klasach I-III szkoły podstawowej prowadzić będą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze wychowawcy świetlic szkolnych i w miarę możliwości inni – wskazani przez dyrektora szkoły – nauczyciele.
Liczba godzin przeznaczonych na zajęcia dydaktyczne w szkole ma być uzależniona od liczby dzieci, które w tych zajęciach fizycznie uczestniczą, z zastrzeżeniem by organizacja tych zajęć i ich godzinowy wymiar uwzględniał proporcję uczniów pozostających pod opieką w szkole i tych uczących się w domu.
We wspomnianych wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej, kierowanych do dyrektorów szkół oraz nauczycieli znajdują się obostrzenia co do maksymalnej ilości uczniów, którzy mogą przebywać w danej grupie – 12 uczniów, a w uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2; minimalnej przestrzeni do zajęć dla uczniów w sali – nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli); odległości pomiędzy stanowiskami; sposobie i rodzaju przeprowadzanych zajęć, przyprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły, jak również szereg wytycznych dotyczących higieny, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni oraz prowadzenia gastronomii w placówce.
Od 25 maja 2020 r. wprowadzono również możliwość konsultacji indywidualnych lub w małych grupach na terenie szkoły dla uczniów klasy VIII oraz maturzystów. Konsultacje mają charakter dobrowolny i mają na celu wyjaśnienie trudnych kwestii przed przystąpieniem do egzaminów lub też poprawę oceny na potrzebę klasyfikacji.
Zaś od 1 czerwca 2020 r. taką możliwość będą mieć uczniowie pozostałych klas.
Wymiar konsultacji – harmonogram i organizacja – ma zostać ustalony przez dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielami, przy uwzględnieniu potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły.
Niezmiennie nadal będą prowadzone lekcje on-line dla wszystkich uczniów, według dotychczasowych zasad.
Autor:
Aleksandra Nowrotek
Natalia Ardelli