Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ochrona najemcy na czas stanu epidemii
Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 374 z późn.zm.), która weszła w życie 1 kwietnia 2020 r. wprowadza nadzwyczajne regulacje w celu ochrony najemcy w czasie epidemii.
Przewiduje ona przedłużenie na warunkach dotychczasowych czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. na podstawie oświadczenia woli najemcy. Jednocześnie zastrzeżono, że powyższe rozwiązanie nie będzie miało zastosowania w enumeratywnie wymienionych w ustawie przypadkach, m. in. jeżeli najemca pozostaje w zwłoce z zapłatą opłat za używanie lokalu, czy opłat niezależnych od wynajmującego, a pobieranych przez tego wynajmującego, za co najmniej jeden okres rozliczeniowy, jeżeli łączna wartość tych zaległych należności przekroczyła kwotę czynszu należnego za jeden miesiąc; lub gdy używa tego lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem.
Do dnia 30 czerwca 2020 r. niedopuszczalne będzie wypowiedzenie najemcy umowy najmu lokalu oraz wysokości czynszu w takim lokalu.
Najem powierzchni handlowych
Powyższa ustawa wprowadza przepis, zgodnie z którym umowy najmu/dzierżawy powierzchni handlowej w galeriach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, od dnia wprowadzenia zakazu prowadzenia działalności w takich galeriach do dnia odwołania zakazu, wygasają. Oznacza to, że strona umowy nie ma obowiązku spełniać swojego zobowiązania. Po odwołaniu zakazu, w terminie 3 miesięcy, najemca/dzierżawca powinien złożyć wynajmującemu/wydzierżawiającemu bezwarunkową i wiążącą ofertę przedłużenia umowy na takich samych warunkach, jak przed ogłoszeniem zakazu. Umowa ma wiązać przez okres odpowiadający długości zakazu i dodatkowo 6 miesięcy. Jeśli oferta nie zostanie przez najemcę/dzierżawcę złożona w terminie 3 miesięcy, uważa się, że do czasowego wygaśnięcia umowy nie doszło.