Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Nowelizacja Ustawy o Sporcie – komentarz do zmian
W czwartek, 21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy o sporcie. Za głosowało 247 posłów, przeciw było 22, a wstrzymało się 178. W swych najważniejszych założeniach przewiduje ona m.in. parytet mówiący o tym, że w zarządach związków ma zasiadać co najmniej 30 procent reprezentacji każdej płci.
Zmiany dotyczą także wsparcia zawodniczek w ciąży oraz po porodzie. Z 6 do 12 miesięcy wydłużony zostanie okres pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka. Zwiększy się także – z 50 proc. do 81,5 proc. – kwota pobieranej w tym okresie wysokości stypendium. Ponadto nowelizacja wprowadza do porządku prawnego rozwiązania, które mają przyczynić się do ograniczenia w polskim sporcie negatywnych zjawisk, jak dyskryminacja, przemoc, czy nierówne traktowanie.
Teraz uaktualniona ustawa trafi do prac w Senacie, a w życie nowelizacja ustawy o sporcie ma wejść 1 stycznia. – Dzięki tej ustawie sportowcy pierwszy raz będą mieli wpływ na to, kto rządzi polskimi związkami sportowymi – powiedział minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zaraz po głosowaniu w Sejmie.
Ewolucja ustawy o sporcie to krok w dobrą stronę. W nowelizacji dostrzegamy zmiany obejmujące generalnie poprawę sytuacji kobiet w sporcie oraz regulacje związane z molestowaniem i dyskryminacją. W środowisku sportowym to wciąż temat tabu, a problem często dotyczy nie tylko młodych zawodniczek, ale i byłych już sportowców – zawodniczek i zawodników, którzy dopiero po latach decydują się mówić o tym głośno. Przyjęte zmiany nakładają na związki, kluby sportowe i inne podmioty działające w profesjonalnym sporcie obowiązek przyjęcia standardów przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, w tym ustanawiają zasady dotyczące bezpieczeństwa osób małoletnich. Dlatego przy ministrze sportu i turystyki powołany zostanie rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.
Te zmiany były bardzo potrzebne, ponieważ dzisiejszy sport wymaga ich niezwłocznego wdrożenia. Nasza kancelaria prowadziła wiele spraw w sektorze prawa sportowego, związanych z prawami kobiet profesjonalnie uprawiających sport. Często zwracały się do nas o pomoc m.in. piłkarki ręczne, gimnastyczki czy lekkoatletki, które decydowały się na założenie rodziny. Dla profesjonalnych zawodniczek były to trudne decyzje, nie ze względu na ich obawy przed powrotem do formy po ciąży, ale właśnie ze względu na dotykające je problemy wewnątrz klubów, które reprezentują, a czasem nawet dyskryminację. Problemy te pojawiały się ze względu na brak formalnych uregulowań obejmujących prawa kobiet w okresie ciąży, jak i w okresie po urodzeniu dziecka. Przepisy związkowe czy też wewnętrzne regulaminy nie zawsze regulowały te kwestie, zwłaszcza w zakresie statusu zawodniczek, które nawet pośrednio nie odnosiły się do przepisów kodeksu pracy.
W ramach dokonywanych zmian ustawodawca uchwalił również zasady zrównoważonej obsady kadrowej w polskich władzach związków sportowych, wskazując przy tym odpowiednią proporcję zatrudnienia w tychże władzach kobiet i mężczyzn, jak i zasady, które dają, przedstawicielom zawodników kadry narodowej, większy udział w działalności zarządów polskich związków sportowych. Zmiany te mają spowodować, iż w organach zarządzających związkami sportowymi pojawi się więcej kobiet. Z kolei zapewnienie miejsca w organach zarządzających przedstawicielowi kadry narodowej ma wpłynąć na jakość i sprawność realizacji określonych działań, zakładanych przez związki sportowe, zwłaszcza w zakresie realizacji programów szkoleniowych czy działań promocyjnych podejmowanych na rzecz zwiększenia aktywności sportowej dzieci i młodzieży.
NOWELIZACJA USTAWY O SPORCIE WEJDZIE W ŻYCIE 1 STYCZNIA 2025 r.
Autor:
Oliwia Babiarz
22.11.2024 r.