Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Kredyty frankowe. Czy frankowicze mogą ubiegać się o zawieszenie rat kredytu w Getin Bank?
Pozew o unieważnienie umowy frankowej
Frankowicze zamierzający pozwać Getin Noble Bank S.A. w upadłości o nieważnienie umowy frankowej, z uwagi na upadłość Getin Noble Bank S.A. mogą spotkać się obecnie z dwoma zasadniczymi wątpliwościami, to jest:
1) w jakim trybie należy dochodzić swoich praw (czy wyłącznie w postępowaniu upadłościowym, przez zgłoszenie wierzytelności, czy też również dodatkowo przed sądem powszechnym).
2) czy dopuszczalne jest uzyskanie zabezpieczenia powództwa poprzez zawieszenie spłaty kredytu we frankach do czasu uzyskania prawomocnego wyroku.
Uchwała Sądu Najwyższego z 19 września 2014 r. III CZP 5/24
Na temat pierwszej kwestii pisaliśmy na naszym profilu w portalu Facebook dnia 26 lipca 2023 roku. Okazuje się, że Sąd Najwyższy zgodził się z naszą interpretacją, przyjmując w uchwale z dnia 19 września 2024 r., w sprawie o sygn. akt III CZP 5/24, że postępowanie sądowe z powództwa kredytobiorcy będącego konsumentem o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu, prowadzone przeciwko bankowi, co do którego w toku postępowania ogłoszono upadłość, nie jest sprawą „o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości” w rozumieniu art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, a tym samym może być podjęte z chwilą ustalenia osoby pełniącej funkcję syndyka.
Aktualnie syndyk Getin Noble Bank S.A. jest ustalony, co oznacza, że dopuszczalne jest składanie pozwów zmierzających do unieważnienia umowy w CHF.
Czy w tej sytuacji w sprawie przeciwko Getin Noble Bank S.A. w upadłości można uzyskać zawieszenie rat kredytu do czasu zakończenia sporu?
Pytanie to jest o tyle istotne, że sprawy sądowe o ustalenie nieważności umowy waloryzowanej lub indeksowanej kursem franka, w zależności od sądu, mogą potrwać długo, zatem odzyskanie rat spłaconych na rzecz Getin Bank, z uwag na liczne zadłużenia tego podmiotu, może okazać się utrudnione lub niemożliwe.
Naszym zdaniem TAK. Co więcej, pogląd ten niejednokrotnie podzielił m.in Sąd Apelacyjny w Katowicach, który w jednym z orzeczeń wydanych w prowadzonej przez nas sprawie wskazał, że nie stanowi przeszkody dla zabezpieczenia roszczenia niepieniężnego wszczęte w sprawie Getin Noble Bank postępowanie upadłościowe. Przepis art. 146 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1520 z późn. zm.), dotyczy wykonania postanowienia o zabezpieczeniu lub zarządzenia zabezpieczenia na majątku upadłego. Zdaniem Sądu Apelacyjnego postępowanie o ustalenie nieważności umowy kredytu nie jest postępowaniem dotyczącym wierzytelności, o którym mowa w art. 145 prawa upadłościowego. Postępowanie w sprawie o ustalenie nie dotyczy bowiem w istocie masy upadłości. Zabezpieczenie ustanowione w sprawie odnosi się wyłącznie do ustalenia w zakresie ważności umowy zawartej przez upadłego, a zabezpieczenie polegające na wstrzymaniu świadczeń, które frankowicze z Getin Noble Banku mieliby dokonywać w przyszłości nie stanowi zabezpieczenia na majątku upadłego.
Kancelaria w ramach spraw o unieważnienie kredytu we frankach, uzyskuje dla Klientów, którzy oddali swój kredyt w nasze ręce, zabezpieczenie roszczeń polegające na wstrzymaniu obowiązku spłaty rat kapitałowo-odsetkowych do czasu wydania wyroku.
Autor:
Krystian Ćwiertnia