Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Piłka nożna a transfery piłkarskie. Transfer zawodnika do klubu piłkarskiego. Okienko transferowe a transfer piłkarza
Transfer piłkarski
Transfer piłkarski to nieodłączny elementy piłki nożnej i swoistego rodzaju proces, w którym zagraniczny lub polski zawodnik zmienia dotychczasowy klub na inny. Zmiany barw klubowych przez polskich i zagranicznych zawodników przyciągają uwagę kibiców, a osobom na co dzień zajmującym się pośrednictwem transferowym wielokrotnie spędzają sen z powiek. Oczywiście te najciekawsze odbywają się z i do klubów lig zachodnich, tj. FC Barcelony, Realu Madryt (oba La Liga), Bayernu Monachium (Bundesliga), Manchesteru United, Chelsea (oba Premier League), PSG – Paris Saint-Germain (Ligue 1), Juventusu, Napoli, AC Milanu (wszystkie Serie A) i wielu innych oraz opiewają na miliony euro za zakup zawodnika (por. najdroższe transfery zawodników Mbappe czy niegdyś Naymara za 222 miliony euro). Transfery polaków czy te, które odbywają się w ramach polskich rozgrywek również potrafią być ciekawe (np. transfery do Lecha Poznań czy Legii Warszawa czy transfery samych zawodników, np. reprezentantów Polski takich jak Roberta Lewandowskiego, Arkadiusza Milika, Krzysztofa Piątka), co można każdorazowo śledzić w mediach.
Proces związany z transferami i okienkami transferowymi jest regulowany przez międzynarodowe oraz krajowe przepisy dotyczące piłki nożnej, takie jak przepisy FIFA, UEFA, a w Polsce także PZPN, dotyczące, np. maksymalnej liczby transferów w sezonie, minimalnego czasu trwania kontraktu, czy ochrony interesów młodych zawodników.
Kiedy jest możliwy transfer piłkarza?
Transfer zawodników piłki nożnej możliwy jest podczas określonych datami okresów w ciągu roku, które nazywane są okienkami transferowymi, np. tegoroczne letnie okienko będzie obowiązywało w okresie od dnia 15 czerwca 2024 roku do dnia 01 września 2024 roku.
Co to jest okienko transferowe?
Okno transferowe to czas, kiedy zawodnicy mogą zmieniać kluby, z kolei kluby mogą rejestrować nowych zawodników. Międzyklubowe przejścia zawodników są zazwyczaj ograniczone do określonych okresów w roku, zwanych oknami transferowymi. Okienka transferowe w piłce nożnej zazwyczaj są dwa i są to okresy: letnie i zimowe. Wyjątek od zmiany barw klubowych w określonym okresie stanowią wolni zawodnicy oraz sytuacje awaryjne związane z dyspozycją bramkarzy. To powoduje wyjątek od zasady i możliwość przeprowadzania ich poza wskazanymi okresami. Tegoroczne letnie okno transferowe rozpocznie się 15 czerwca 2024 roku i potrwa do 1 września 2024 roku. Okna transferowe mogą się różnić w zależności od rodzaju ligi, bowiem może być tak, że inny okres będzie przewidziany dla ligi polskiej (m.in. Ekstraklasy, Fortuna I ligi, II ligi), a inny okres będzie dla lig zagranicznych czy niższych polskich lig rozgrywkowych.
Zmiana z klubu odstępującego na klub pozyskujący będzie możliwa, jeśli wszystkie strony, tj. zawodnik oraz kluby dojdą do porozumienia właśnie w zakresie zmiany przez niego barw klubowych i jednocześnie podpiszą między sobą umowę transferową.
Zawodnikami wolnymi (tak zwanymi zawodnikami bez kontraktu) nazywać będziemy zawodników, których kontrakt wygasł lub został rozwiązany przedwcześnie i którzy mogą zostać zarejestrowani przez nowy klub w dowolnym momencie, nie tylko, jak już wspomniano, podczas okien transferowych. Będą to wówczas wolne transfery.
Transferem awaryjnym (medycznym) nazwiemy sytuację, w której dozwolone jest zrealizowanie transferu (medycznego) z udziałem bramkarza w przypadku doznania przez niego kontuzji lub wystąpienia choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, pomimo, że posiada ważną umowę z danym klubem, a okienko transferowe jest już zamknięte.
Transfer piłkarza a umowa
Umowa dotycząca zmiany barw klubowych przez zawodnika wymagana jest z uwagi na procedury związane ze zmianą przynależności klubowej zawodnika. Jest to umowa zawierana pomiędzy dwoma klubami (starym i nowym zespołem), w której ustala się warunki przeniesienia zawodnika do nowego klubu, jak również w zakresie której ustala się należną opłatę transferową za pozyskanie zawodnika.
Czym jest opłata transferowa (ekwiwalent transferowy)?
Opłata za zmianę, jest określona sumą pieniędzy, którą najczęściej płaci zainteresowany klub – klubowi odstępującemu (dotychczasowemu) za prawo do rejestracji zawodnika. Kwota ta jest zazwyczaj ustalana w oparciu o wartość rynkową zawodnika, po dokonaniu analizy jego umiejętności, wieku, jak również po zweryfikowaniu długości pozostałego kontraktu. Poza wymienionymi, istnieje także wiele innych czynników, które wpływają na wysokość kwoty za przejście zawodnika do innego klubu, często jednak opierają się na indywidualnej analizie sytuacji faktycznej zawodnika.
Zdarza się, że kwoty transferowej nie trzeba ustalać, bowiem już uprzednio została ustalona w kontrakcie zawodnika. Ta, z góry ustalona nazywa się kwotą odstępnego i umożliwia ona szybkie i stosunkowo proste przeniesienie zawodnika do nowego klubu. Realizacja odstępnego polega zapłacie przez klub chcący pozyskać zawodnika równowartości kwoty klubowi odstępującemu, a po dokonaniu zapłaty kontrakt zawodnika z dotychczasowym klubem rozwiązuje się, a zawodnik ma prawo wstąpić w szeregi nowego klubu bez jakichkolwiek negocjacji w tym zakresie.
Ekwiwalent za wyszkolenie – w przypadku zmiany klubu przez młodego zawodnika, klubowi dotychczasowemu przysługiwała będzie określona kwota z tytułu jego wyszkolenia. Opłata ta będzie obowiązywała w stosunku do zawodników poniżej 23 roku życia. Jest to pewnego rodzaju wynagrodzenie na rzecz klubu, z którego zawodnik odchodzi za zapewnienie jego rozwoju i szkolenia.
Transfer definitywny zawodnika a wypożyczenie
Zmiana definitywna klubu przez zawodnika powoduje może mieć charakter odpłatny i zazwyczaj tak jest. Podpisuje się wówczas umowę transferu definitywnego. W umowie tej określa się wszystkie warunki przejścia do klubu pozyskującego, w tym te finansowe. Następnie podpisuje się umowę z klubem pozyskującym zawodnika i określa w niej wszystkie prawa i obowiązki od początku.
Inaczej jest w przypadku jego wypożyczenia, które nie wywołuje zmiany stałej a jedynie czasową. Jest to alternatywa dla stałej zmiany, która trwa przez określony czas, po którym upływie zawodnik wraca do swojego macierzystego klubu. Najczęściej z opcji wypożyczenia korzystają kluby posiadające w swoich drużynach młodych zawodników, którzy dzięki temu mają możliwość zdobycia boiskowego doświadczenia (np. poprzez uzyskanie większej szansy na regularne występy, aniżeli w dotychczasowym klubie). Zdarza się, że klub, do którego dany piłkarz został wypożyczony, występuje do klubu wypożyczającego z pytaniem w zakresie możliwości wykupu piłkarza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustalić kwotę wykupu zawodnika już na etapie porozumienia (umowa) dotyczącej wypożyczenia. W tym celu muszą zostać spełnione odpowiednie formalności poprzedzone najczęściej negocjacjami. Po osiągnięciu porozumienia między klubami, w klubie pozyskującym negocjuje się warunki kontraktu bezpośrednio z zawodnikiem, obowiązujące zawodnika w nowym sezonie i każdym kolejnym, w którym będzie obowiązywał kontrakt. W przypadku braku wykupu zawodnika, po upływie okresu wypożyczenia organizuje się powrót zawodnika do klubu macierzystego.
Transfer piłkarski do nowego klubu i co dalej?
W chwili przejścia ze starego klubu do nowego, dotychczasowe umowy pomiędzy zawodnikiem a klubem odstępującym przestają obowiązywać. Warto wspomnieć jednak, że najczęściej już w chwili przejścia zawodnika do innego klubu, zawodnik zna warunki, które będą go obowiązywały w nowym klubie. Każda zmiana jest bowiem poprzedzona negocjacjami, co do zasad „zatrudnienia” zawodnika w klubie. W procesie transferowym często bierze udział agent zawodnika, który na podstawie umowy zawartej z zawodnikiem, reprezentuje jego interesy, negocjuje dla zawodnika w sprawie warunki kontraktu oraz inne aspekty transferu, tak aby spełniały oczekiwania zawodnika, ale jednocześnie, aby ich zapewnienie przez klub było realne. Generalnie agent czy pośrednik ma za zadani wesprzeć zawodnika w realizacji zmiany klubu.
Następnie zawodnik w nowym klubie przechodzi badania medyczne, których wyniki pozwalają na finalizację jego przejścia. To standardowa procedura mająca na celu ocenę jego stanu zdrowia i sprawdzenie, czy jest zdolny do gry. W przypadku, w którym nie ma żadnych przeciwskazań do gry, kolejny klub rejestruje zawodnika w odpowiednich instytucjach piłkarskich, takich jak krajowa federacja piłkarska czy międzynarodowe organizacje jak FIFA.
Transfer zawodników amatorów do nowych klubów
W przypadku zawodników o statusie amatora procedury, w których Ci będą chcieli zmienić klub, będą różniły się od procedur dotyczących zawodników profesjonalnie uprawiających piłkę nożną. Jedną z różnic jest chociażby częstotliwość zmiany barw klubowych przez zawodników amatorsko uprawiających ten sport oraz mniejszy formalizm w przypadku chęci dokonania tej zmiany. Druga z różnic widoczna jest w przypadku odpłatności za zmianę barw, gdzie odpłatność nie występuje w ogóle lub opiewa na zdecydowanie niższe, nie raz wręcz symboliczne kwoty z tym związane. Amatorskie uprawianie piłki nożnej ma swoje odrębne regulacje prawne, które wskazują, obowiązki leżące po stronie zawodników, jak i klubów w przypadku transferu zawodnika amatora.
Pomoc adwokata – prawo sportowe
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie tego jakie prawa przysługują przy zmianie przy zmianie barw klubowych lub w przypadku chęci uzyskania wsparcia prawnego w realizacji procedur związanych z transferem z jednego klubu do nowego, wszelkich informacji można uzyskać w naszej kancelarii, której jedną ze specjalizacji jest Prawo Sportowe.
Autor:
Oliwia Babiarz