Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Znamiona przestępstwa przekazania nieprawdziwej informacji gospodarczej w kontekście wierzytelności spornej
Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. 2010 Nr 81 poz. 530) zawiera przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej. Podstawą analizy przedmiotowego artykułu będzie jeden z nich, a to art. 48:
„Kto przekazuje do biura nieprawdziwą informację gospodarczą, podlega grzywnie do 30 000 złotych. Tej samej karze podlega, kto nie usunął informacji gospodarczej w terminie 90 dni od dnia jej otrzymania od biura lub ujawnił niezgodnie z przepisami ustawy informację gospodarczą osobom trzecim.”
Na gruncie powyższego przepisu pojawiła się wątpliwości dotycząca spornego charakteru wierzytelności, w kontekście jej wpisu do rejestru. Pytania dotyczyły problemu, czy zawiadomienie o wierzytelności i wpis podmiotu dłużnego do rejestru, może dotyczyć też wierzytelności spornej i czy wpisując taką wierzytelności nie dokonujemy naruszenia przepisów prawa i nie popełniamy czynu zabronionego.
Z wyjaśnieniem powyższych wątpliwości i okoliczności zmierza sam ustawodawca, który we wspomnianej ustawie – definiuje możliwości zaznaczenia spornego charakteru wierzytelności.
Wpis do rejestru jest możliwością jaką wierzycielowi daje ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Ustawa obliguje też biuro do nieprzyjęcia informacji gospodarczej niespełniającej przesłanek ustawowych, a wierzyciela do kontroli w zakresie aktualizacji wpisu.
Zdaje się więc, że wywiązanie się przez osobę zgłaszająca z ciążącego na nim obowiązku wskazania informacji prawdziwej obejmuje także obowiązek wskazania spornego charakteru wierzytelności. Takie działanie nie może rodzić odpowiedzialności karnej wskazanej w przepisie art. 48.
Powyższa interpretacja zdaje się być także zgodna z celem działania samego rejestru, który ma z zamysłu umożliwiać zamieszczanie w rejestrze biura możliwie pełnej informacji o statusie dopisanego zobowiązania, co ułatwić ma stronom ocenę stanu łączących je stosunków prawnych oraz wiarygodności i przydatności danej informacji gospodarczej.
Oceniając więc szczegółowo znamiona przestępstwa przekazania nieprawdziwej informacji gospodarczej, wykluczyć z jej zakresu należałoby wpis wierzytelności spornych, o ile mają one charakter aktualny. Sam sporny charakter wierzytelności nie może przesądzać o działaniu z zamiarem umieszczenia fałszywej informacji w rejestrze. Jest wręcz przeciwnie – umieszczenie wzmianki spornym charakterze sprawia, że informacja staje się zgodna z prawdą. Wierzytelność istnieje zdaniem wierzyciela, jest natomiast kwestionowana przez dłużnika.
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 roku, sygn akt V KK 606/19
Autor:
Aleksandra Nowrotek