Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
JESTEŚ OZDROWIEŃCEM? – nie musisz podlegać kwarantannie
W Polsce na COVID-19 zachorowało już ponad 2 miliony osób. Choć przebycie choroby nie gwarantuje odporności na ponowne zarażenie, to pojawiły się przepisy zwalniające „ozdrowieńców” z obowiązku odbycia kwarantanny w przypadku styczności z osobą zakażoną.
Zgodnie z §8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii: „obowiązku odbycia kwarantanny, o której mowa w art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie stosuje się wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19.”
Wyjaśniamy, że obowiązek odbycia kwarantanny, o której mowa w art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi dotyczy osób, które były narażone na chorobę zakaźną lub pozostawały w styczności ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, a nie wykazują objawów chorobowych.
Co zaś oznacza narażenia na chorobę zakaźną? Najczęściej chodzi o bliski kontakt z osobą chorą. Jak możemy przeczytać na rządowej stronie www: bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa oznacza:
– przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut,
– bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (np. podanie ręki),
– bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej),
– przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory z COVID-19, przez co najmniej 15 minut (np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala/przychodni, sali konferencyjnej),
– kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) sąsiadujące z osobą z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członków załogi obsługujących sekcję, w której znajduje się chory.
Co istotne, zgodnie z wyżej wspomnianym Rozporządzeniem, zwolnione z obowiązku kwarantanny są również osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkujące, jeśli osoby te były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jednakże w tym wypadku wprowadzono wymóg czasowy związany z przebyciem choroby, tj. nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
Oznacza to, że jeśli jeden z domowników uzyskał pozytywny wynik testu, zaś inni domownicy nie wykazują objawów i nie stwierdzono u nich zakażenia, nie muszą pozostawać na kwarantannie, o ile nie później niż 6 miesięcy wcześniej już przebyli COVID-19.
Pamiętajmy jednak, że brak prawnego obowiązku odbywania kwarantanny nie zwalnia nas z zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jak bowiem apelują lekarze, pomimo przebycia choroby możemy biernie przenieść wirusa na innych:
Autor:
Igor Płaza
Natalia Ardelli