Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – będzie szybciej i efektywniej?
W Sejmie trwają pracę nad Tarczą 4.0., a w niej m. in. przepisy dotyczące nowego – uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.
Z założenia ma być prościej i szybciej. Przede wszystkim dlatego, że w przeważającej części postępowanie to toczyć się będzie poza sądem. Polegać ma bowiem na negocjacjach przedsiębiorcy – dłużnika z jego wierzycielami, przy wsparciu doradcy restrukturyzacyjnego.
Wszczęcie postępowania będzie następowało na skutek zawarcia umowy z doradcą restrukturyzacyjnym oraz dokonania obwieszczenia o zamiarze przeprowadzenia restrukturyzacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Od tego momentu dłużnik może liczyć na wstrzymanie egzekucji, jednak nie dłużej niż na 4 miesiące. W tym czasie przedsiębiorca musi zawrzeć z wierzycielami układ, który poprze większość z nich, a następnie przedsiębiorca złożyć wniosek do sądu o zatwierdzenie układu. Niezłożenie w terminie 4 miesięcy od dnia obwieszczenia, wniosku o zatwierdzenie układu do sądu skutkuje umorzeniem postępowania z mocy prawa.
W trakcie trwania postępowania nie będzie możliwe wypowiadanie umów najmu lub dzierżawy i spełnianie świadczeń wynikających z wierzytelności, które z mocy prawa objęte są układem, na zasadach obecnie obowiązujących w przyśpieszonym postępowaniu restrukturyzacyjnym (art. 256 i art. 252 Prawa restrukturyzacyjnego). Także dokonywanie potrąceń będzie możliwe wyłącznie na zasadach obowiązujących w przyśpieszonym postępowaniu układowym.
Omawiane uregulowania mają być tymczasowe – mają obowiązywać do 30 czerwca 2021 r. Do tego bowiem czasu planuje się przygotowanie i przeprowadzenia przez parlament nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne, która będzie w pełni implementowała dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. i adaptowała również te rozwiązania z niniejszej ustawy.
Autor:
Krystian Ćwiertnia
Natalia Ardelli