Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Kredyt a tarcza antykryzysowa
W Tarczy Antykryzysowej, uregulowanej ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 374 z późn.zm.) nie zabrakło rozwiązań dotyczących kredytów udzielonych przedsiębiorcom.
Modyfikacja warunków umowy
Powyższa ustawa przewiduje odstępstwa od prawa bankowego, a tym samym zapewnia bankom elastyczność działania.
Artykułem 31f w/w ustawy wprowadzono możliwość dokonywania przez bank zmiany określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytu, w przypadku gdy kredyt został udzielony przed dniem 8 marca 2020 r. oraz zmiana taka jest uzasadniona oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy dokonaną przez bank nie wcześniej niż w dniu 30 września 2019 r.
W każdym przypadku modyfikacja warunków finansowania będzie przedmiotem uzgodnienia między bankiem a kredytobiorcą, przy czym założeniem jest, iż nie będzie ona prowadziła do pogorszenia sytuacji kredytobiorcy.
Należy jednak pamiętać, że są to jedynie zalecenia, a ostateczną decyzje w tym przedmiocie będą podejmować konkretne banki.
Nie mniej jednak Związek Banków Polskich informuje, że w związku z pandemią koronawirusa COVID – 19 polskie banki umożliwiły zawieszenie (odraczanie) rat kapitałowo-odsetkowych, lub rat kapitałowych kredytów hipotecznych na okres 3 miesięcy, a także ułatwienia w zawieszeniu (odroczeniu) rat kredytów konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, a ponadto banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, a zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID – 19 zaproponowały firmom możliwość odroczenia rat.
Poręczenia i gwarancje udzielane przez BGK
Specustawa zapewnia również możliwość udzielenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego we własnym imieniu i na własny rachunek, poręczeń i gwarancji spłaty kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, z wyłączeniem mikroprzedsiębiorców oraz małych przedsiębiorców, z przeznaczeniem na zapewnienie płynności finansowej.
Poręczenie lub gwarancja obejmują nie więcej niż 80% pozostającej do spłaty kwoty kredytu objętego poręczeniem lub gwarancją i będą udzielane na wniosek przedsiębiorcy.