Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Specustawa zawiesza terminy sądowe i procesowe
Zgodnie z art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 i 567, z późn. zm)
w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg terminów procesowych i sądowych w:
- postępowaniach sądowych, w tym sądowo-administracyjnych,
- postępowaniach egzekucyjnych,
- postępowaniach karnych,
- postępowaniach karnych skarbowych,
- postępowaniach w sprawach o wykroczenia,
- postępowaniach administracyjnych,
- postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa,
- kontrolach celno-skarbowych,
- postępowaniach w sprawach, o których mowa w art. 15f ust. 9 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 847 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284),
- innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw
nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.
Zawieszenie następuje z mocy prawa z dniem wejścia w życie powyżej ustawy tj. z dniem 31 marca 2020 r. To oznacza, iż nie trzeba składać żadnych odrębnych wniosków, termin po prostu nie biegnie na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.
Terminy sądowe i procesowe, które biegły w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 31 marca 2020 r. ulegają od dnia 31 marca 2020 r. zawieszeniu do czasu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.
Przykładowo, jeśli przed dniem 31 marca 2020 r. załóżmy 29 marca 2020 r. otrzymaliśmy wyrok od którego służy apelacja, to termin do jej złożenia wynosi 14 dni i jest to termin procesowy, jednakże w dniu 31 marca 2020 r. uległ on zawieszeniu, a zatem od tego dnia nie biegnie dalszy termin. Natomiast dni, które pozostały do upłynięcia terminu – w naszym przykładzie 12 dni – zaczną biec dopiero w dniu odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.
Gdy natomiast otrzymaliśmy wyrok po dniu 31 marca 2020 r. termin do złożenia apelacji – całe 14 dni liczone jest dopiero od dnia odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.